Midyat Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Midyat tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Midyat ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Midyat tanıtım sayfası.
 
 
Midyat Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar Milattan Önce'ye dayanan tarihi ile, görkemli bir geçmişe, korunmuş bir mimariye sahip olan Midyat'ın ismi de Matiate kelimesinden gelmektedir. Süryanice kökenli bir kelime olup, köyüm, vatanım anlamı taşımaktadır.

Mardin Midyat'ın ilk yerlileri mağarada yaşayan Hıristiyan halktan oluşuyordu. Tarih boyunca birçok kez talan edilen kentte yaşayan halk çok eziyet çekmiştir. Son olarak 1. Dünya Savaşı'nda kasabanın üçte ikisi yaşamını yitirmiştir.

1930'lu yıllardan sonra kasaba yeniden canlanmış, kiliseler, evler ve bazı mekanlar onarılmıştır. Midyat'ta gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. İpek Yolu güzergahında bulunan Midyat'ta 5 adet han ve kervansaray bulunmaktadır.

Eskimeyen uygarlıkların izlerini barındıran Midyat'ta özellikle görülmesi gereken şehrin genel görüntüsü ve taş işçiliği ile yapılmış Midyat evleridir. Dünyanın en eski manastırı olan Mor Gabriel Manastırı burada bulunmakta olup, aktif durumdadır.

1925 yılında yapılan Cevat Paşa Cami, Midyat'a özgü kesme taştan ve oldukça kalın duvarlı, kare planlı bir yapıdır.

Birbirinden özel tarihi eserlerin bulunduğu Midyat Kent Müzesi ise tüm kültür öğelerini bir arada görmek bakımından önem arz etmektedir. İki katlı olan bu müzenin daha önceleri han olarak kullanıldığı bilinmektedir.

 
 
 

Midyat Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Midyat için bir öneri ekleyin
Turabdin Platosu
Turabdin Platosu
Turabdin, yukarı Mezopotamya'da bulunan, inişli-çıkışlı yüksek bir kalker platosu. ‘Tanrı Hizmetkarları Dağı' olarak da biliniyor. Bunun nedeni ise, 4. yüzyıldan itibaren burada kurulan 80 manastırda, keşişlerin yaşaması ve ibadet etmesi. [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 30 Ocak 2015, Cuma - Yorum Sayısı : 0
Gelüşke Hanı
Gelüşke Hanı
Tarihi dokusu, işlemeli taşları ile geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkmak gibi Gelüşke Hanı'nı arşınlamak. Mardin'in her köşesi bambaşka bir havayla bürülü zaten. Gelüşke Hanı da bu yönüyle Mardin'in farklı [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 30 Ocak 2015, Cuma - Yorum Sayısı : 0
Midyat Zaz
Midyat Zaz
Mardin'in Midyat ilçesinde, Kul Dağı'nın tepeleri üzerine kurulu köyler var. Bu köyler Tur Abdin Köyleri olarak adlandırılıyorlar. Tepe üzerinde kurulu oldukları için birbirilerini görebiliyorlar. Hepsinde de bir Akdeniz havası hakim, [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 11 Kasım 2014, Salı - Yorum Sayısı : 0
İzozoel Kilisesi
İzozoel Kilisesi
Mistik bir havaya hakim olan Mardin'in gezilecek yerleri bitmez. Mor Gabriel Manastırı, Zinciriye Medresesi, Gurs Vadisi, Mor Mihail Kilisesi ve diğer yerler… Hepsi ayrı bir tarihe sahip, hepsi değişik bir [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 2 Ekim 2012, Salı - Yorum Sayısı : 0
Mor Gabriel Manastırı
Mor Gabriel Manastırı
Mardin'de bulunan Mor Gabriel Manastırı Midyat ilçesine 23 kilometre uzaklıktadır ve Süryani cemaatine aittir. Deyrulumur Manastırı olarak da bilinmektedir. 1610 yıllık bir geçmişe sahip olup; bulunduğu tepelerin doruk noktasında konuşlanmıştır. Döneminde [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 2 Ekim 2012, Salı - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Benim annem de Mardinli. Mardin'i çok severim. Midyat'a gitmişliğim olmamış ama çok severim, gitmek isterim.
hilal kınanç l 24 Mayıs 2015, Pazar 10:58 l  
 
Ben de Mardinliyim. Midyat'a her ne kadar az gitmiş olsam da çok severim orayı, özellikle konuk evi.
açelyaregin l 30 Aralık 2013, Pazartesi 15:47 l  
 
Ben de Mardinliyim. Mardin muhteşem bir yer.
hanife taş l 11 Kasım 2013, Pazartesi 15:45 l  
 
Midyat'ı gezip görün. Özellikle eski evleri ve beyaz suyu eminim hayatınızda bir iz bırakacaktır.
metin eroğlu l 28 Ekim 2013, Pazartesi 16:55 l  
 
Midyat gerçekten Türkiye'nin en güzel ve güvenli ilçelerinden biridir.
artuklu telkari l 28 Ekim 2013, Pazartesi 11:10 l  
 
Midyat çok güzel.
şevval özdemir l 28 Eylül 2013, Cumartesi 12:13 l  
 
Midyat güzel bir yer
hasan aydın l 30 Temmuz 2013, Salı 14:21 l  
 
Midyat çok güzel bir yer. Siz de gezin.
semanur alçak l 15 Mayıs 2013, Çarsamba 09:53 l  
 
 
Peki Midyat hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Alternatif bir tatil için gezginlerin Kabak Koyu hakkındaki görüşlerini okuyabilir, kendi görüşünüzü paylaşabilirsiniz.

İstanbul'dan Alaçatı ne kadar uzaklıkta? İstanbul Alaçatı Arası Kaç Kilometre? sayfamızı inceleyin, hem mesafe hem de yol tarifi hakkında bilginiz olsun.

Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Seyahat Tüyoları